12 sierpnia 2018 r. na ulicach Gminy Połajewo słychać było odgłosy 100 silników samochodowych oraz kilkunastu motocyklowych, a to za sprawą zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Połajewie oraz Sołectwo Boruszyn turystycznego rajdu samochodowego.

 

Rajd samochodowy biało-czerwony zorganizowany został w celu uczczenia
100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Turystyczny rajd składał się z dwóch etapów:
1. Objazd gminy przez następujące miejscowości: Połajewo, Krosinek, Młynkowo, Tarnówko, Boruszyn, Krosin, Połajewo. Podczas tego etapu załogi w jednej z wyżej wymienionej miejscowości dołączały się do rajdu.
2. Uroczysty przejazd z Połajewa do Boruszyna, z postojem w Młynkowie.

Niespełna 40-to kilometrowy odcinek pokazał uczestnikom rajdu oraz
ich rodzinom walory przyrodnicze
i kulturowe gminy Połajewo, a także zintegrował ludzi lubiących wypoczywać nie tylko za kierownicą ale też na łonie natury.

W gronie 100 pięknie ustrojonych aut: 40 białych i czerwonych oraz 60 kolorowych, można było podziwiać między innymi: jedenastometrową limuzynę, nowego Volkswagena Taurega, wypasionego Dodge’a, złombolową Škodę Favorit, Trabanta, rocznicową Zastawę, a także wiele innych różnobarwnych aut.

Dzięki pomocy OSP Boruszyn, OSP Młynkowo oraz policji przejazd przez wioski odbył
się sprawnie oraz bezkonfliktowo.
Pięknym gestem ze strony Sołectwa Młynkowo, było powitanie uczestników rajdu na boisku w Młynkowie słodkim poczęstunkiem, kawą oraz zimnym napojem. Po krótkim odpoczynku rozpoczął się najważniejszy odcinek rajdu. Otóż, każdy samochód posiadał swój własny numer startowy. Poprzez wspaniałą współpracę organizatorów a także samodyscyplinę uczestników turystycznego rajdu, Miłosława Nowicka oraz Roman Klewenhagen bezproblemowo ustawili auta według kolejności posiadanych numerów startowych.

Na początku jechały motocykle, wójt gminy Połajewo, limuzyna, następnie 40 pojazdów naprzemiennie biało i czerwonych, tuż za nimi samochody w pozostałych kolorach.
I tak oto, 100 pojazdów i kilkanaście motocykli wyjeżdżających z boiska w Młynkowie rozpoczęło przejazd przez piękny boruszyński las na boisko przy Sali wiejskiej
w Boruszynie.


Drugi etap rajdu zakończył się na boisku, gdzie na przygotowanych wcześniej miejscach parkingowych, dzięki pomocy strażaków z OSP Boruszyn, ustawiono 100 aut.
Przepięknie zorganizowany rajd biało-czerwony zakończono przywitaniem uczestników rajdu, poczęstunkiem dla kierowców, losowaniem upominków oraz rozstrzygnięciem konkursu na najpiękniejsze auto rajdu w barwach biało-czerwonych.
Zwieńczeniem imprezy kulturalnej był koncert zespołu Sama River Blues, który wprawił
w ruch gminną publiczność oraz zabawa taneczna.