Dożynki gminne 2018

Tegoroczne żniwa we wsi Boruszyn zakończyły się bardzo szybko, a to za sprawą słonecznej pogody, która sprawiła, że plony zebrano na przełomie lipca/sierpnia.
Jak co roku, mieszkańcy gminy Połajewo, w tym również wsi Boruszyn brali udział w Święcie Plonów, jakim są Dożynki. Jest to uroczystość, podczas której społeczność dziękuje za ukończone żniwa i prace polowe. W tym roku gminne dożynki odbyły się 26.08.2018 r. w Połajewie.

Tradycyjnie obrzędy dożynkowe rozpoczęto Mszą Świętą w kościele parafialnym pw. Św. Michała Archanioła w Połajewie, następnie odbył się przemarsz korowodu dożynkowego do parku krajobrazowego w Połajewie, w którym to odbywała się dalsza część kulturalnej imprezy.

Na mieszkańców gminy oraz ich rodzin czekało wiele atrakcji, między innymi kiełbasa z grilla, grochówka, lody, zamki dmuchane oraz trampoliny dla dzieci.
Na początku uroczystości, starości dożynek w podziękowaniu za zebrane plony wręczyli wójtowi Gminy Połajewo chleb dożynkowy. Warto dodać, że w tym roku starościną była mieszkanka Boruszyna, Pani Karolina Siodła. Następnie odbywały się występy artystyczne, po których to odbył się koncert gwiazdy wieczoru – zespołu Milano.
Zwyczajem w gminie Połajewo jest konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Oczywiście, wieś Boruszyn o tym nie zapomniała. Przygotowania do wicia wieńca rozpoczęto od zbierania po polach zbóż, następnie rozmyślano nad kształtem, co ostatecznie zakończyło się spotkaniem sołtysa oraz mieszkanek Boruszyna i pracą przy wiciu wieńca.

W dniu dożynek podczas ogłaszania wyników na najpiękniejszy wieniec dożynkowy poinformowano osoby zaangażowane w wicie wieńca o kryteriach oceny. I tak oto, ocenie podlegały:
1. różnorodność użytych podstawowych materiałów naturalnych (kłosy, ziarna zbóż, owoce, warzywa, kwiaty, zioła, itp.),
2. walory estetyczne (kompozycja, dobór barw, architektura bryły),
3. ogólny wyraz artystyczny oraz sposób prezentacji wieńca.
Ostatecznie komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:
1. Krosin i Młynkowo,
2. Sierakówko,
3. Boruszyn i Połajewo,
4. Przybychowo, Krosinek, Tarnówko.

Duże podziękowania należą się mieszkańcom Boruszyna, którzy bezinteresownie zaangażowali się w przygotowania do gminnych dożynek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *